Poradnik dietetyczny – poradnik sportowca i nie tylko VIDEO

5/5 - (9 votes)

Podziel się postem

Jedni przypominają nieśmiertelne „sport to zdrowie”, drudzy odgryzają się „przez sport do kalectwa”. Prawda leży gdzieś pośrodku, ponieważ o aktywność warto zadbać, choć łatwo nabawić się kontuzji. By zminimalizować ryzyko urazu, ale przede wszystkim odkryć w sobie prawdziwą pasję, warto trenować regularnie i z zapałem. Jak zostać sportowcem, takim amatorem, który jednak wie, co robi? Przygotowaliśmy garść uniwersalnych porad, które mogą w tym pomóc.

Oglądaj i poznawaj sport

Zaczniemy przewrotnie, zanim udamy się na porządny trening… Zwykle zapał do uprawiania sportu, niezależnie od dyscypliny, ma swoje źródło w zainteresowaniu daną dyscypliną. Abstrahując od piłki nożnej, której pozycja jest wręcz hegemoniczna wobec innych sportów drużynowych oraz indywidualnych, również w innych przypadkach rozpala się chęć do trenowania właśnie poprzez oglądanie transmisji, chodzenie na zawody czy wnikliwe poznawanie zasad oraz historii dyscyplin.

Biografie wielkich sportowców sprawiają, że jakoś tak rośnie ochota do gry. Rozmowa o tenisie, golfie, snookerze, maratonach czy kolarstwie naturalnie kieruje interlokutorów na temat wspólnego treningu. Zresztą popatrz na wielkich mistrzów. Oni żyją sportem. Podobnie jak amatorzy, którzy w swoim podejściu do uprawiania sportu są zaskakująco profesjonalni…

Impuls nadchodzi z nieoczekiwanej strony. Wielkie turnieje zwiększają popularność dyscyplin. Bez „małyszomanii” i „stochomanii” nie byłoby kolejnych pokoleń utalentowanych skoczków. Bez wielkich tenisistów od lat dominujących w rankingach parę kortów pewnie zarosłoby trawą. Wreszcie w każdej dyscyplinie da się wskazać zawodników czy wydarzenia, które inspirują i dają kopa do działania. Tak, też chcę uprawiać sport – regularnie, z pasją i zaangażowaniem!

  • Oglądaj sport w telewizji i na żywo.
  • Poznawaj zasady dyscyplin oraz ich historię.
  • Śledź biografie wielkich sportowców, którzy są prawdziwą inspiracją.

Poradnik dietetyczny VIDEO

490 PLN - online

Dietetyka sportowa

Szkolenie skierowane do osób zajmujących się suplementacją i dietetyką ze szczególnym nastawieniem w stosunku do sportu i osiągnięć sportowych. Kurs przydatne dla osób pracujących w klubach sportowych a także zajmujących się zawodowo dietetyką sportową / kurs z materiałami video.

690 PLN - online

Instruktor dietetyki i suplementacji

Aby prowadzić zdrowy tryb życia potrzebna jest nie tylko fizyczna aktywność, ale przede wszystkim większa świadomość żywieniowa. Ten kurs przygotowuje Cię do pracy w charakterze dietetyka, którego kompetencje pozwalają znaleźć pracę w takich miejscach, jak centra dietetyczne, sklepy specjalistyczne, ośrodki sportu i zdrowia, kluby / kurs z materiałami video.

400 PLN - online

Promotor zdrowia

Nie trzeba tłumaczyć, czym zajmuje się promotor zdrowia. Jednak by zwiększać świadomość innych, między innymi na tematy związane z dietetyką czy procesami zachodzącymi w organizmie, potrzeba kompetencji, potwierdzonych certyfikatem. Jedno i drugie zdobędziesz na atrakcyjnym kursie, który wspiera poszukiwania pracy związanej ze zdrowym stylem życia / kurs z materiałami video.

Podstawy są wspólne dla wszystkich

Wielu uznanych sportowców z obawami spogląda na kolejne pokolenia zawodników. Paradoks, prawda? Najmłodsi piłkarze nie pamiętają czasów bez Orlików czy krytych hal na zimę. Ale eksperci są zgodni – mimo profesjonalizacji dyscypliny, młodym brakuje podstaw ruchowych, koordynacji, gibkości. To nabywało się kiedyś chodząc po drzewach i murach.

Jaki płynie z tego wniosek? Są pewne elementarne, wspólne elementy, nad którymi powinien pracować każdy sportowiec. Raz, by czerpać satysfakcję. Dwa, by osiągać lepsze wyniki.

To wspomniana koordynacja ruchowa, siła i kondycja. Elementy taktyczne, niuanse ustawienia czy ruchów – to wszystko jest już kwestią wybranej dyscypliny. Ale porządny sportowiec dąży do tego, by jego ciało ruszało się płynnie, a poza tym, by było dostatecznie silne. Wreszcie: trzeba mieć kondycję, niezależnie o jakim rodzaju sportu jest mowa.

Siłę inaczej zdefiniuje ktoś, kto w wolnych chwilach podnosi ciężary, a inaczej piłkarz, skoczek narciarski czy lekkoatleta. Nie chodzi tu o wskazywanie jakichkolwiek norm, widełek. Raczej o samą potrzebę trenowania nie tylko pod kątem konkretnej dyscypliny. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy traktujący swoją pasję serio, po prostu dbają o kondycję, nie zapominają o treningu siłowym, a także dbają o rozwój całego ciała, jego ruch.

Dieta jest niezbędna każdemu świadomemu swoich ograniczeń oraz potrzeb sportowcowi. Nie należy jej utożsamiać z potrzebą zrzucania zbędnych kilogramów, jak to się przyjęło w potocznym języku. Wręcz przeciwnie. Wiele osób uprawiających rozmaite dyscypliny dostosowuje dietę na przykład do potrzeby zwiększenia masy mięśniowej.

Nie należy zapominać, że duży wysiłek wymaga szybkiego uzupełniania niezbędnych składników odżywczych. Dlatego tak istotne jest jedzenie i picie bezpośrednio po treningu. Bez dietetycznej świadomości łatwiej o kontuzje czy złe samopoczucie. Dołek formy. Za to na diecie organizm funkcjonuje lepiej, pod większą kontrolą, z większym pożytkiem dla rozwoju.

Im bardziej „wkręcasz się” w sport, obojętnie czy jest to bieganie, pływanie, gra w koszykówkę czy squasha, krok po kroku zwiększaj świadomość dietetyczną. Odżywiaj się zdrowiej, czyli mądrzej. Dieta sportowca może być najzupełniej smaczna i pozbawiona specjalnych wyrzeczeń. Bardziej chodzi o porcjowanie, wyznaczanie odpowiedniej pory na posiłki, suplementację składników odżywczych, wiedzę o tym, jak pracują mięśnie i inne partie ciała.

  • Jedz regularnie, w odpowiednich porcjach.
  • Pamiętaj o uzupełnianiu deficytów energetycznych.
  • Bazuj na zdrowych, nieprzetworzonych składnikach diety.

Neoficki zapał może świadczyć o prawdziwej, sportowej pasji, ale jest też bardzo groźny dla zdrowia zawodnika, znów, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Wyobraź sobie, że zaczynasz biegać, i zamiast cieszyć się z przebiegniętego dystansu 3 km, od razu próbujesz złamać 10 km. Albo wracasz po poważnej kontuzji więzadeł w kolanie na boisko i od razu rzucasz się w wir pojedynków, strzałów i biegów. Rozsądne? Nie bardzo!

Tak jak trzeba uważać z obciążeniami i liczbą powtórzeń na siłowni, tak trzeba uważać w każdej innej dyscyplinie. Nadmiar wysiłku szkodzi. Zbyt duże obciążenia szkodzą. Presja niszczy od środka, ale ciało wydaje się momentami jeszcze bardziej kruche. Dlatego stawiajmy sobie drobne cele i konsekwentnie do nich dążmy, ale nie zaczynajmy od wyzwań, które mogą przynieść więcej złego, niż dobrego.

W tym wszystkim chodzi po prostu o frajdę. Rób to, co lubisz, co sprawia przyjemność. Inaczej nie ma sensu znów wybiegać na boisko, wskakiwać do basenu czy trenować jazdę konną lub wioślarstwo. Bez pasji nie ma wyników, ale przede wszystkim poczucia zwykłej, ludzkiej frajdy, że uprawia się sport. A to naturalny odruch.

Pamiętaj o zdrowiu. Jeśli lekarz podaje przeciwwskazania, bezwzględnie się do nich stosuj. Jest tyle zdrowych aktywności, również dla dzieci, seniorów, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych ruchowo lub intelektualnie, otyłych, rehabilitujących się… Wystarczy chcieć, wystarczy zostać odpowiednio pokierowanym.

Rób to, co lubisz, z kim lubisz, kiedy lubisz, gdzie lubisz. To esencja sportu. Prawdziwa wolność, gdy podejmuje się wysiłek, a wszystkie inne sprawy schodzą na dalszy plan.

Podstawowym narzędziem każdego sportowca, zarówno zawodowego, jak i amatora, jest jego ciało. Siła mięśni, bystrość umysłu, chwytne dłonie, wprawne oko, tętniąca w żyłach krew. O ciało należy dbać, ale ciało należy też poznawać. Jak reaguje na zbyt duży wysiłek, jakie sygnały alarmowe wysyła? Czego potrzebuje, by mieć siły? Jak szybko się zmienia? To tylko pierwsze z wielu pytań, które trzeba sobie zadać. Zdrowy ruch pomaga w dbaniu o ciało, a to z kolei prowadzi do wyższej samooceny i rozmaitych konsekwencji w życiu prywatno-zawodowym.

Obok ciała, w sporcie równie ważna jest psychika. Bez zbudowania w sobie mechanizmów odporności na stres czy nabyciu umiejętności walki do samego końca, niezależnie od okoliczności, trudno jest zbudować profesjonalną karierę, a z kolei od amatora trudno wymagać 100-procentowego zaangażowania.

Nic dziwnego, że trenerzy personalni, psychologie, terapeuci mają teraz tak wiele pracy. Dawniej człowiek nie był bombardowany tak dużą liczbą bodźców. Nie czuł tak dużej presji społecznej. Nie zderzał się z tyloma codziennymi problemami.

Ćwicząc, ćwicz także umiejętności mentalne. Nie mając profesjonalnego wsparcia nie jest łatwo optymalnie zadbać o psychikę, ale skoro pasja do sportu jest tak silna…

Chcesz być sportowcem z kwi i kości. W takim razie może pora zostać instruktorem, takim z certyfikatem ukończenia kursu? Albo trenerem personalnym, który chętnie podejmie się pracy? Instruktorką fitness? Wszystko to możliwe dzięki ofercie kursów online Kar-Group. Możesz uzyskać certyfikat, który staje się swoistą klamrą, która łączy pasję z pracą, rozwojem zawodowym.

Zatrudnienie w szkole, klubie, siłowi czy współpraca z oddolną inicjatywą wymagają odpowiednich kompetencji. Możesz je nabyć, zapisując się na internetowe szkolenia, które korzystają z bogactwa możliwości e-learningu. Wszak nie można cały czas trenować, więc w wolnej chwili warto się uczyć. Sport wymaga świadomości, a szczególnie, jeśli ma być sposobem na życie.

Zanim kupisz wypróbuj za darmo !

Zapisz się na wybrany kurs sportowy pod linkiem:

0.00 PLN - online

Kurs Trener Personalny

Szkolenie dla osób zainteresowane sportem i treningiem personalnym. Szkolenie prowadzi kilku trenerów w formie licznych materiałów video. Skorzystaj z wiedzy treningowej, motorycznej i dietetycznej w tym jednym szkoleniu. Już teraz zapisz się i skorzystaj w wiedzy.

0.00 PLN - online

Kurs Instruktor Biegania

Szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy są zainteresowani sportem i bieganiem. Bogaty materiał ogólnorozwojowy z kilku dziedzin sportu jak motoryka, dietetyka i trening siłowy. Szkolenie w formie opisowej i licznych materiałów video.

0.00 PLN - online

Kurs Instruktor Fitness

Ze szkolenia powinny skorzystać osoby zainteresowane sportowym trybem życia a w szczególności treningiem fitness. Szkolenie dla amatorów i profesjonalistów. Kurs z materiałami video prowadzonymi prze kilku trenerów i instruktorów dodatkowo uzupełnione w materiały opisowe.